İzmir Türkiye'nin üç büyük şehrinden biri olmasına rağmen vegan mekanlar konusunda sıkıntılı bir şehir. Hal böyle olunca vegan alternatifi olan mekanlar dışında kendinizi rahat hissedeceğiniz mekanlar bulmak zordu ki Yaşam Vegan Kafe açılana kadar!

Alsancak’ın ara sokaklarından birinde bir vegan mekan hayal edin. Vegan fast-food çeşitleri, vegan yemekleri, içecekleri ve tatlılarıyla kendinizi huzurlu hissettiğiniz bir mekan.

veganmutfak.com ekibi olarak ziyaret ettiğimiz ve bize huzur veren Yaşam Vegan Kafe’den, nefis vegan burgerlerin yanında bir o kadar daha güzel vegan ayranı içerek ayrıldık.

Mekanı tanıtmadan önce eklemeliyiz ki kendileri veganmutfak.com ile gizli tariflerini paylaşmadı. Paylaşmalarını isterdik ama olmadı. Sonuç olarak binbir zahmetle sonuçlarına ulaştıkları vegan yemeklerin tarifleri paylaşmamaları en doğal hakları ama tek tavsiyemiz ne olur ne olmaz diye nesilden nesile aktaracak bir elçi seçmeleri kendilerine.

2016 yılında açılan Yaşam Vegan Kafe’nin girişinde sizi karşılayan taburelerde oturmak ve kitap okumak serbest. İzmir’in meşhur gevrekçisine çok yakın olan Yaşam Vegan Kafe’nin taburelerinde mis gibi gevrek kokusunu da içinize çekebilir ve isterseniz içeriğe girerek mekanın güler yüzlü sahipleri Hakan ve Gülçin’le veganlık üzerine sohbet edebilirsiniz.

Yaşam Vegan Kafe’de vegan fast-food çeşitleri isteğe göre o anda yapılıyor. Yani hiçbir şeyin soğuk gelme veya taze olmama ihtimali yok. Siparişinizi verdikten sonra hazırlanan yemeğinizin yanında isterseniz vegan ayran da içebilirsiniz. İtiraf etmeliyiz ki şu ana kadar içtiğimiz en iyi vegan ayranı Yaşam Vegan Kafe’de içtik.

Fast-food konseptinde hizmet veren butik vegan kafe için özenli ve yerel tatların olduğu menüyü görünce çok sevineceksiniz. Özellilkle yerel tatlarımızdan vegan mantıyı her perşembe bulabilirsiniz ama çok geç kalmayın çünkü çok hızlı biçimde bitiyor. Yeni yerel tatlarımızdan vegan sütlacı da denemelisiniz.

Vegan mekanda smoothiesler de var. Hafif beslenmek isteyenler veya detoks yapan veganlar için bu seçeneğin olması bizi çok sevindirdi. Vegan cheeddar burger, vegan iskender, falafel, vegan döner, vegan burger, vegan kaşarlı tost, patila, vegmacun seçenekleri veganları mutlu eden seçenekler arasında. Tatlı çeşitleri, vegan ayran ve diğer içecekler ise menüde yer alan diğer seçenekler.

Tatlı seçenekleri çok olmasa bile bir veganı kolaylıkla mutlu edecek nitelikte. Biz dilim kek yedik ve çok mutlu etti bizi. Tatlı kategorisinde yer alan; dilim pasta, dilim kek, sütlaç ve puding gibi tatlılar Yaşam Vegan Kafe dokunuşu ile baştan çıkarıcı bir hal almış. Özellikle “Vegan Sütlaç” adına şimdiden hayranların oluştuğuna dair söylentiler yayılıyor.

Günün her günü isteyebileceğiniz vegmacun Anadolu kültürüne uygun olarak yeşillik ve domatesle servis ediliyor.

İçecek menüsünde yer alan vegan ayran, Niğde Gazozu, şalgam ve çay gibi içecekler yediğiniz yemeğin lezzetini tamamlıyor. Yazın serinleten lezzetleri arasına vegan ayranın gireceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Ayrıca mini bir vegan market işlevi de gören Yaşam Vegan Kafe’den vegan sucuk, veyonez yani vegan mayonez, vegan mozeralla, vegan yoğurt, vegan cheddar ve vegan nutella olan vegtelladan alıp evde tüketebilirsiniz. Vegan sucuğun lezzetini anlatmak isterdik ama kelimeler yetmeyeceği için vazgeçtik.

İki katlı bir mekanda açılmış Yaşam Vegan Kafe’nin ahşap masaları ve sandelyeleri, ikinci katında yer alan yer minderleri insana günlük stresin içinde biraz olsun huzur veriyor.

İzmir’de yaşayan veya İzmir’e ziyarete gelip hala Yaşam Vegan Kafe’ye gitmeyenler çok şey kaçırıyor. İlk fısatta Yaşam Vegan Kafe’nin nefis yiyeceklerinden ve içeceklerinden denemeniz/denemeleri gerekiyor.

Yaşam Vegan Kafe 

facebook.com/yasamvegankafe

instagram.com/yasamvegankafe

Adres: 1456 sokak No:50/A Alsancak - Konak  / İzmir | Yakın Kitabevi'nin hemen iki sokak arkası oluyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları